مقالات عطر, مقالات

چگونه عطرمان را ماندگار کنیم

ماندگاری عطر به طور کلی به مدت زمان دوام عطر روی پوست گفته میشود. در واقع از زمانی که عطر را روی پوست اسپری میکنیم تا وقتی رایحه آن از پوست محو شود را ماندگاری مینامند.
دوام رایحه عطر یکی از عوامل برای شناسایی کیفیت عطر است، که به عوامل متعددی مثل: غلظت عطر، ترکیبات، نوع رایحه، روش استفاده و نحوه نگهداری از عطر بستگی دارد.
هر یک از اینها به نوعی در ماندگاری رایحه عطر نقش دارند و باید قبل از خرید یک عطر در موردشان اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید یک عطر با بو و ماندگاری دلخواه تهیه کنید.

ماندگاری عطر

گاهی پیش می آید که با وجود هزینه ی بالایی که برای خرید یک ادکلن انجام میدهید، رایحه عطر شما ماندگاری که مد نظرتان است را ندارد و اما علت چیست؟ بسیاری از عطره ادکلن ها ماندگاری رایحه کمتری نسبت به سایر عطر ها دارند و این به اصل یا تقلبی بودن عطر ارتباطی ندارد. عواملی که در دوام عطر تاثیر دارند عبارتند از:

نوع عطر

عطر ها هر کدام عصاره خاص خود را دارند که این عصاره روغن های معطری است که در مخلوط آب و الکل حل میشوند. نوع عطر ابتدا به میزان غلظت عصاره بستگی دارد و هرچه این غلظت بالاتر باشد عطر قوی تر و ماندگار تر است. عطرها را بر حسب درصد عصاره ها و اسانس های موجود در آن دسته بندی میکنند که برایتان معرفی میکنیم:


غلیظ ترین نوع عطر پرفیوم (Parfum) یا پرفیوم اکستریت (Extrait de parfum) است که ۱۵ تا ۴۰ درصد از ترکیبات آن را روغن و عصاره های معطر تشکیل میدهند.

چگونه ماندگاری عطر را زیاد کنیم؟

 

اودوپرفیوم (Eau de parfum) که بین ۱۰ تا ۲۰ درصد (معمولا ۱۵ درصد) از ترکیبات آن را روغن و عصاره ها تشکیل میدهند.

خوشبو باشیم

اودو تویلت (Eau de toilette) که بین ۵ تا ۱۵ درصد (معمولا ۱۰ درصد) از ترکیبات آن را روغن و عصاره ها تشکیل میدهند.

عطر eau de toilette

اودوکلون (Eau de cologne) که حدود ۲ تا ۴ درصد از ترکیبات آن را روغن و عصاره ها تشکیل میدهند.

ادکلن eaa de cologne

روش استفاده از عطر

روش استفاده شما از عطر تاثیر به سزایی در ماندگاری عطر دارد و میشود با روش ها و ترفند هایی ماندگاری عطر را به شدت افزایش داد.
اگر مایع عطر را به جای لباس بر پوست خود بپاشید ماندگاری عطر بیشتر خواهد شد زیرا ساختار عطر ها به نحوی است که کیفیت و دوام بهتری روی پوست دارند.
پوست خود را مرطوب نگه دارید، این رطوبت باعث باز شدن منافذ پوست و در نتیجه حفظ بهتر رایحه میشود. برای تاثیر هر چه بیشتر از شامپو بدن و لوسیونی که رایحه یکسانی با عطرتان دارند استفاده کنید.
اگر عطر را به مچ دست اسپری میکنید آنرا روی هم نمالید، زیرا گرمای حاصل از این مالش ترکیب عطر را زود از بین میبرد.
بطری عطر را تکان ندهید حتی قبل از مصرف.

نوع پوست و رطوبت آن

در کل میزان ماندگاری عطر روی پوست های چرب و مرطوب بیشتر و بهتر از پوست های خشک است و همچنین پاکیزگی پوست نیزتاثیر گذار است.
اگر پوست خشکی دارید ابتدا مقداری مرطوب کننده در ناحیه ای که برای عطر زدن مد نظرتان است استفاده کنید و پس از جذب عطر را اسپری کنید.
همچنین ترکیبات شیمیایی پوست افراد مختلف با هم متفاوت است وممکن است عطرخاصی هماهنگ با پوست شما باشد و بوی خوبی بدهد در حالی که روی پوست شخص دیگری اینطور نباشد.
باید این نکته را در نظر داشت عطر هایی که دارای رایحه گرم و غلیظ است با بوی عرق بدن واکنش نشان میدهد و ترکیب بد بویی پدید می آورد . از این رو استفاده از عطر های گرم برای فصل های سردتر مثل پاییز و زمستان پیشنهاد میشود و بالعکس عطر ها با رایحه خنک و سبک بهتر است در فصول گرم که تعریق بیشتر است استفاده شود.

مکان و نحوه نگهداری

عطر را باید به دور از حرارت و نور مستقیم آفتاب قرار داد. زیرا گرما میتواند باعث اکسید شدن مایع عطر و تغییر ترکیب شیمیایی آن شود. حتی الامکان عطر را در جعبه های اصلی و در محیط تاریک و خنک نگهداری کنید. همچنین سعی کنید عطر را به دور از رطوبت نگهدارید زیرا رطوبت کیفیت و ماندگاری عطر را پایین می آورد.
درب عطر را پس از استفاده ببندید که از عطرتان به بهترین نحو نگهداری کنید.

 

فراموش نکنید که بوی عطر شما در زندگی روز مره و روابط اجتماعیتان نقش پررنگی دارد و قبل از هر برخوردی این رایحه عطر شماست که توجه افراد را جلب وموجب بوجود آمدن حس خوب در اطرافیانتان میشود و باعث میشود تا مدت ها در خاطر افراد بمانید.

1 دیدگاه در “چگونه عطرمان را ماندگار کنیم

  1. fereshte گفت:

    واقعا مقاله کامل و کاربردی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *